
Raksts tapis sadarbībā ar astroloģi Agnesi Fūrmani (www.astrologi.lv/blogi/agnese-furmane)
Pirts tradīcijas mūsu senči piekopuši jau kopš sen seniem laikiem. Katru sestdienu tika kurināta pirtiņa, lai tajā kārtīgi nomazgātos, atgūtu spēkus un arī ārstētos. Protams, uz pirti līdzi tika ņemti bērni, arī pavisam mazi zīdainīši, kuri lielākoties šajā pašā pirtiņā bija dzimuši. Mūsdienās savas pirts nav katram latvietim, tomēr vēlme reizi pa reizei izpērties kārtīgā lauku pirtiņā mājo katrā no mums. Šajā sakarā bieži paceļas jautājumi, vai var uz pirti ņemt līdzi bērnus, no cik gadiem viņus var pērt, kādas slotiņas drīkst izmantot utt.
Pats svarīgākais, kas būtu jāzina – uz pirti var doties visi bērni. Sākot no maza zīdainīša līdz lielam pusaudzim, ja vien pirts dienā nav kāda akūta saslimšana ar augstu temperatūru vai kādas citas medicīniskas kontrindikācijas.
Protams, pavisam mazi zīdainīši senāk netika pērti ar pirts slotām, bet gan apmazgāti turpat priekštelpā siltajā pirts baļļā, kuras ūdenim pievienots kumelīšu, kliņģerīšu vai sunīšu uzlējums. Tā var darīt arī mūsdienās. Bērns pie pirts un visa tanī notiekošā jāradina pakāpeniski. Arī vēlāk, kad mazulis pats sāk pārvietoties un izrāda vēlmi vecākiem nākt līdzi pirtī, jāskatās, lai temperatūra tajā nepārsniegtu 60*C. Pirmās reizes maksimālais uzturēšanās laiks pērtuvē varētu būt 5 min. Pēc tam to var pakāpeniski palielināt, ja bērns pats to vēlas. Sēdēt ieteicams uz zemākās lāvas. Lielākiem bērniem pirtī var ienest vanniņu ar zāļu uzlējumu un ļaut tajā plunčāties. Tāpat var dot pašiem rokās mazas slotiņas, kas domātas tieši bērniem, lai mazulis pats var ‘’pērties’’.
Ieteicamās pirtsslotas bērniem varētu būt gatavotas no liepas (meitenēm), ozola (zēniem), pīlādža, lazdas, bērzu vai vītola zariem, der arī visas ziedu slotas. Tāpat var ļaut mazulim iesmērēties ar mālu maskām, dūņām, medu ( ja nav alerģiskas reakcijas), dažādām ogām. Patīkama ķellēšanās un zieķelēšanās būs tieši tā nodarbe, kas bērnus aizraus visvairāk.
Uguns stihijas bērni – Auns, Lauva un Strēlnieks labprātāk skraidelēs iekšā ārā no pirts vai 20 reizes. Viņiem patiks biežāks, īsākas un arī karstākas pirts procedūras. Mazie Aunēni īpaši jāsargā no karstās pirts krāsns, jo savā straujumā var pieiet tai pārāk tuvu. Lauvēnam pirtošanās jāpasniedz kā īpaša procedūra, kas domāta ne kuram katram. Savukārt Strēlnieku varēsiet iedvesmot ar to vien, ka dosieties ārpus mājas, lai jautri pavadītu laiku.
Piemērotākās pirtsslotas: Auns – kastanis, bērzs, īve, Lauva – priede (ieteicams to novietots pirtī kā aromslotiņu), ozols, Strēlnieks – bērzs, ozols.
Zemes stihijas bērni – Vērši, Jaunavas un Mežāži ir visizturīgākie un pirtī vēlēsies uzkavēties ilgāk. Šiem bērniem svarīgākais ir sagatavošanās process pirms pēršanās. Pirmo reizi bērnam darīt zināmu par došanos uz pirti noteikti nebūtu vēlams stundu pirms iziešanas no mājām. Šādus mazuļus visam jaunajam vajag kārtīgi sagatavot, stāstot, rādot, varbūt kopā uzzīmējot to, kas pirtiņā notiek un kāpēc cilvēki uz turieni dodas.
Piemērotākās pirtsslotas: Vērsis – bumbieres, ābeles jaunie dzinumi, Jaunava – liepa,lazda, Mežāzis – egle (ieteicams to novietots pirtī kā aromslotiņu), osis. Kā arī visiem derēs bērza, pīlādža slotiņas, kas piedos vieglumu Zemes stihijas smagnējumam.
Gaisa stihijas bērni – Dvīņi, Svari un Ūdensvīri labprāt dosies uz pirti, ja tur varēs sastapties ar citiem bērniem vai uzzināt ko jaunu no pirtnieka. Piemēram, lielisks veids kā ieinteresēt zinātkāros bērnus, ir interesantu pasaku stāstīšanā pirtī. Derēs arī stāsti par pirts gariņu un pirtī notiekošajām mistērijām. Pēršanās nevar būt ilgstoša un vienmēr jāpatur prātā iespēja, ka bērns, atnākot līdzi uz pirti, tajā nemaz neieies.
Piemērotākās pirtsslotas: Dvīņi – osis, Svari – ciprese, ābeles jaunie dzinumi, Ūdensvīrs – egle (ieteicams to novietots pirtī kā aromslotiņu) un visi augļu koki.
Ūdens stihijas bērni – Vēži, Skorpioni un Zivis varēt būt vislielākie pirtošanās mīļotāji. Viņiem patiks viss, kas pirtiņā notiek. Sākot ar smaržojošām pirtsslotiņām un beidzot ar skaistiem rituāliem un dziesmām. Šiem bērniem ir ļoti svarīgas emocijas, siltums un vecāku klātbūtne, kas rada drošības sajūtu un piepilda sirsniņu ar mīlestību.
Paņemiet savu mazulīti klēpī, samīļojiet. Mazajam Skorpioniņam it sevišķi patiks, ja iesmērēsiet viņu ar dabīgo eļļiņu un pamasēsiet muguriņu, dziedot bērna iemīļoto dziesmiņu. Ar laiku šis varētu izvērsties par jūsu ģimenes skaistāko kopā būšanas rituālu.
Piemērotākās pirtsslotas: Vēzis – bērzs, Skorpions – ciedrs, papele, Zivis – vītols un citi koki, kas aug ūdens tuvumā. Tāpat visiem derēs jebkuras ziedu slotas, ceriņi, liepziedi, jauktās slotas. Vieglu garu!